ASISTENČNÍ SLUŽBA – PŘÍKLADY E-MAILOVÉ A TELEFONICKÉ PORADNY

Příklady dotazů a odpovědí pro vymezení rozsahu e-mailové a telefonické poradny v podporovaných sektorech v rámci služby „Asistenční služba – legislativní podpora technického manažéra“.
(jedná se o krácené, zobecněné a anonymizované příklady)

Dotaz:Od našeho dodavatele (dovoz z ze státu mimo EU) máme informaci o zrušení norem EN XXXXX a jejich nahrazení jinými normami. Rád bych se dotázal, zda-li se tyto normy týkají dovozu obráběcích strojů, popř. se dotýkají otázky ES prohlášení o shodě.
Odpověď:Ano, platnost těchto norem se dotýká ES prohlášení o shodě („ES PoS“), pokud je výrobce použil při posuzování shody jeho výrobku s požadavky určitého předpisu (má je na ES PoS uvedené), tím pádem se to týká i dovozu do EU (dovozce nesmí uvádět neposouzené výrobky). Zmíněné normy se týkají elektromagnetické kompatibility, původní byly zrušeny a nahrazeny novými.
Harmonizované normy sice nejsou závazné, ale pokud je výrobce použije k posouzení shody, musí být platné a harmonizované. Tedy ES PoS, které se odvolává na splnění určitých norem, je platné pouze tehdy, jestliže jsou normy v něm uvedené platné a harmonizované. Tudíž ES PoS dnes vydané a odvolávající se na normy dnes již zrušené je podle mně dnes neplatné (pro dnes na trh uváděné stroje). Výrobce by měl buď posoudit shodu dle nových norem a vydat nové ES PoS a nebo postupovat, jako kdyby nepoužil harmonizované normy.
Pro Vás jako dovozce (který sám nemá povinnost vydávat ES PoS, ale nesmí uvádět na trh výrobky bez tohoto platného prohlášení) to znamená, že by jste neměli na trh uvádět výrobky, u nichž víte, že jejich ES PoS je neplatné.
Pokud nechcete spoléhat na výrobce, občas proveďte kontrolu platnosti a harmonizace norem, které on uvádí na ES PoS. On-line a kompilované seznamy jsou dostupné na ....... .

Dotaz:Musí nést všechna tlaková zařízení s tlakem nad 0,5 bar označení shody CE podle směrnice PED, resp. přejímajícího nařízení vlády?
Odpověď:Ne. Jednak je řada těchto zařízení zcela vyjmuta z působnosti směrnice / nařízení vlády (viz. § 1 odst. 3 nařízení vlády). Za druhé, tlaková zařízení spadající pod směrnic / nařízení vlády lze rozdělit na dvě skupiny. Pro jednu skupinu platí povinnost provést posouzení shody, vydat ES prohlášení o shodě a označit zařízení označením CE. A pak jsou to tlaková zařízení, u nichž se neprovádí posouzení shody, tato musí být navržena a vyrobena v souladu se správnou technickou praxí a neoznačují se označením CE (§ 2 odst. 6). Zařazení do těchto dvou skupin souvisí s hodnotami a limity uvedenými v § 2 odst. 2 nařízení (především se jedná o součin tlaku a objemu, typ pracovního media, pracovní teplotu, apod.). Samozřejmě označení CE může předepisovat jiný předpis, který se u výrobku uplatní.

Dotaz:Kdo je v Česku notifikovanou osobou k nařízení vlády (směrnici) pro emise hluku zařízení určených použití ve venkovním prostředí?
Odpověď:Notifikované osoby pro „emise hluku“, usazené v ČR jsou uvedeny v podkladech „CCZ DATAset“ druhé NV (směrnici), v kapitole „Notifikované osoby“ u sektoru „Tlaková zařízení“. Pro konkrétní výrobek je potřebné vybrat tu osobu, která má rozsah oprávnění zahrnující i tento výrobek. Seznamy zahraničních notifikovaných osob jsou dostupné na ....... .

Dotaz:Je požadováno právním předpisem nějaké prohlášení o shodě s požadavky směrnice 2002/95/ES, resp. naším přejímajícím předpisem?
Odpověď:Ne, v ustanoveních této směrnice ani přejímajícího českého předpisu není požadavek, aby výrobce vydával prohlášení o shodě. Je tak možné činit dobrovolně, popř. takové dobrovolné prohlášení vyžadovat od dodavatelů.

Dotaz:Máme chápat čl. 36 změnového nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády pro vybrané stavební výrobky („v § 13 odst. 1 se za slova „Prohlášení o shodě“ vkládají slova „ , které je dokumentem ve smyslu § 13 odst. 2 zákona,“) tak, že bude vystavováno „CS prohlášení o shodě“, nebo zůstane v platnosti stávající stav („Prohlášení o shodě“)? Ve zmíněném § 13 zákona se totiž mluví o „ES prohlášení o shodě“.
Odpověď:Zůstává v platnosti stávající stav, tedy „prohlášení o shodě“. Změna jeho názvu nebyla provedena, to by bylo v nadpisu kapitoly či názvu tohoto dokumentu v jiných ustanoveních zdůrazněno. Doplnění odkazu na § 13 odst. 2 zákona má význam pro lepší navázání na zákon, protože v tom zmíněném ustanovení zákona se mluví o vydání „... ES prohlášení o shodě nebo jiného dokumentu“. Tak aby bylo jasno, že toto prohlášení o shodě je tím jiným dokumentem.

Dotaz:V roce 2003 jsme dovezli výrobek, nechali posoudit shodu a jako dovozci vydali prohlášení o shodě. Na výrobek se nevztahovala smlouva PECA ani povinnost označit jej označením CE. Výrobek jsme v tomtéž roce prodali velkoobchodu. V 10/2004 byl výrobek z maloobchodu odebrán orgánem dozoru a následně nám bylo vyčteno, že výrobek nenese označení CE a že jsme nevydali ES prohlášení o shodě. Má orgán dozoru pravdu?
Odpověď:Nikoliv v tomto konkrétním případě. Výrobek byl uveden na trh v roce 2003 (byl nabídnut a předán do distribuce, viz. § 2 písm. b) zákona o technických požadavcích na výrobky, ve znění platném v té době – viz. podklady „CCZ DATAset“ – kapitola Archiv), za platnosti v té době účinného předpisu. Ten nestanovoval povinnost umístit na výrobek označení CE. Předpis stanovující pro tento výrobek označení CE vstoupil v účinnost až 1. 5. 2004, dnem vstupu do EU. Tedy ve chvíli, kdy už výrobek byl dávno po uvedení na trh. Požadavky těchto předpisů se vztahují k okamžiku uvedení výrobku na trh a nové předpisy nelze v tomto retroaktivně vztahovat na výrobky uvedené na trh před jejich účinností (pokud předpis nestanoví jinak). Je potřeba doložit orgánu dozoru, že výrobek byl uveden na trh před účinností nového předpisu. To, že byl ještě dostupný v distribuční síti za účinnosti nového předpisu, není rozhodující. Ohledně prohlášení o shodě – u tohoto výrobku a předpisu (účinného ode dne vstupu do EU) není stanovena povinnost vydávat prohlášení o shodě, důkazem shody je označení CE.

Dotaz:Odběratel tvrdí, že naše prohlášení o shodě dle nařízení vlády pro elektrická zařízení nízkého napětí je neplatné, protože v něm nejsou uvedeny žádné normy. Je to pravda?
Odpověď:Ne, není. Právní úprava tvořená zákonem o technických požadavcích na výrobky a příslušným nařízením vlády nestanovuje povinnost splňovat technické normy, a to ani normy harmonizované. Mají být splněny požadavky uvedené v nařízení vlády. A pokud jsou splněny harmonizované normy, má se za to, že požadavek je také splněn. Ale tento požadavek je možné splnit jinak, bez použití těchto norem, ale pak je toto nutné plně doložit. Takže hEN není povinné použít. Ale mají velmi silné postavení, protože přinášejí konkretizaci obecných požadavků předpisu („kuchařka“) a je nutné počítat s tím, že i orgán dozoru je bude brát jako měřítko shody výrobku. Proto pokud pro výrobek hEN existuje, je vhodné ji použít. Odběratel si může v rámci obchodního vztahu vymínit, že výrobek má splnit určité normy. To ale musí definovat v objednávce.

Dotaz:Je námi dovážený výrobek ZYX určen k posuzování shody dle některé předpisu ČR?
Odpověď:Pro přesné zatřídění, které předpisy musí výrobek splňovat, je nutné provést pečlivou a podrobnou analýzu, zda vzhledem k danému účelu použití výrobku (parametry výrobku, k čemu je určen, jak bude nabízen odběratelům, apod.) výrobek odpovídá definici v některém předpisu. Je nutné seznámit se s výrobkem, jeho parametry a účelem a toto porovnat s definicemi v možných předpisech, popř. i s definicemi výrobků, které jsou vyjmuty z působnosti toho kterého předpisu.
Více pokynů k postupu tohoto zatřídění je uvedeno v podkladech „CCZ DATAset“ v kapitole „Přehled právní úpravy“ – „Povinnosti a kroky výrobce“. Jelikož je někdy obtížné aplikovat obecné definice na konkrétní výrobek (zvláště v hraničních případech), je také vhodné prostudovat aplikační dokumenty dostupné k danému předpisu.
Orientačně lze říci, že pravděpodobně tento výrobek bude řešen předpisy pro elektrická zařízení nízkého napětí, elektromagnetickou kompatibilitu, popř. i pro stavební výrobky.

Dotaz:Dostala se k nám informace, že Generální licence týkající se provozování rádiových zařízení byly nahrazeny jinými dokumenty. Co je na tom pravda?
Odpověď:Změna souvisí s přijetím nového zákona o elektronických komunikacích. Původní GL byly zrušeny a nahrazeny tzv. Všeobecnými oprávněními. Informace o převodu Generálních licencí (dle zákona o telekomunikacích) na Všeobecná oprávnění (dle zákona o elektronických komunikacích) a seznam těchto VO jsou dostupné na stránkách Českého telekomunikačního úřadu v části ....... .
[zavřít]